Asiakaspalvelumme palkka-asioiden puhelinlinja avoinna perjantaina 21.3.2025 klo 8–12. Lue lisää

Asenne ratkaisee – Ada Bravo löysi paikkansa uudessa maassa

Joskus elämä vie meidät paikkoihin, joihin emme olisi koskaan osanneet kuvitella päätyvämme. Sarastialla palkka-asiantuntijana työskentelevä, Kuubasta kotoisin oleva Ada Bravo on erinomainen esimerkki siitä, kuinka avoin mieli, rohkeus ja päättäväisyys voivat johtaa uusiin mahdollisuuksiin.

Uusi alku Suomessa

Kahdeksan vuotta sitten Ada jätti taakseen Kuuban ja muutti Suomeen rakkauden perässä. Uuden elämän aloittaminen vieraassa maassa ei ollut helppoa, mutta Ada suhtautui siihen luottavaisesti ja positiivisella asenteella.

– Kun päätän jotain, pysyn päätöksessäni. Haasteita tulee vastaan, mutta niiden sijaan keskityn siihen, mitä voin itse tehdä paremmin. Positiivisuus ja avoin mieli vievät pitkälle, Ada kertoo.

Ensimmäinen suomalainen talvi jäi erityisesti hänen mieleensä – ensilumi oli unohtumaton kokemus, joka sai hänet ryntäämään ulos ihastelemaan maisemaa.

Kieli sopeutumisen avaimena

Suomen kielen oppiminen oli yksi Adan suurimmista tavoitteista. Kielten opiskelu ei ollut hänelle uutta, sillä hän on aiemmin opiskellut muun muassa hepreaa, kiinaa, italiaa, ranskaa ja portugalia. Tällä kertaa kyse ei kuitenkaan ollut vain kiinnostuksesta – suomen kielen taito oli avain sujuvampaan sopeutumiseen ja uusiin mahdollisuuksiin.

– Minulla oli vahva halu oppia ja onnistua, hän kertoo.

Tavoitteet eivät pääty tähän, sillä seuraavana vuorossa on ruotsin kielen opiskelu.

Opinnot pohjustivat uraa

Ada päätti suunnata uransa taloushallinnon pariin ja aloitti opinnot Business College Helsingissä. Hän suoritti merkonomin tutkinnon taloushallinnon painotuksella ja syventyi palkanlaskentaan, kirjanpitoon ja tilinpäätökseen. Opinnot avasivat ovia työelämään, ja Ada pääsi kehittämään osaamistaan käytännössä.

Tällä hetkellä Ada opiskelee tradenomiksi Laurea-ammattikorkeakoulussa, sillä hän haluaa kehittää osaamistaan ja ammattitaitoaan edelleen.

Ura Sarastialla

Kun Adan nuorimmat lapset aloittivat päiväkodin, hän alkoi kaivata uusia haasteita. Hän haki ensimmäistä kertaa töitä ja lähetti hakemuksen Sarastialle – ja sai paikan.

– Sarastia kiinnosti erityisesti joustavien etätyömahdollisuuksien ansiosta. Perehdytys vaati myös itsenäistä opiskelua, mutta minua ei pelottanut. Asenne ratkaisee, kuinka pitkälle pääset, hän muistuttaa.

Ada on viihtynyt Sarastialla erinomaisesti ja arvostaa erityisesti tiiminsä hyvää yhteishenkeä sekä työn merkityksellisyyttä.

– Meillä on aina ollut avoin ja kannustava ilmapiiri. Apua saa aina kun kysyy, hän sanoo.

Inspiraationa muille

Ada Bravo on erinomainen esimerkki siitä, kuinka avoimella mielellä ja määrätietoisuudella voi saavuttaa paljon. Adan arki uudessa kotimaassa ja työelämässä ovat osoittaneet, että haasteet voivat olla voitettavissa, kun niihin suhtautuu avoimin mielin.

– Taito ei synny yhdessä yössä, mutta sitä voi aina oppia. Asenne on se, mikä vie eteenpäin, Ada kannustaa.